Kümme aastat tagasi oli keraamiliste plaatidega köögi põrand kindlasti paljude perede unistus, eriti veel kui toimetamas olid väiksed lapsed või lemmikloomad, sest võrreldes näiteks naturaalse parketiga on ju plaate nii lihtne puhastada. Selle ajaga on aga sisekujunduses paljugi muutunud ja võib olla, et tekib soov kööki värskendad ja natuke kaasaegsemaks muuta.
Köögi seinad saab üle värvida, ehk ka köögi kapid, aga mida teha põrandal olevate plaatidega? Kindlasti arvate ka ise ära! Muidugi saab vanad plaadid üle katta mikrotsemendiga. Nii me ka veidi aega tagasi tegime ühes Pärnu miljööväärtuslikus majas.
Olgu siinkohal lisatud ka enne ja pärast fotod, et saaksite põranda muutust kohe näha.
Räägime veidi üldisemalt lahti töö teostamise etapid. Kui soovitakse ise materjali osta ja oma põrandat hakata renoveerima, siis anname muidugi kaasa ka põhjalikud juhendid töö teostamiseks. Põranda uuendamisel mikrotsemendiga peaks arvestama vähemalt 4-5 päevaga, sest mikrotsement kantakse pinnale mitmete õhukeste kihtidena ja vahepeal peab olema aega ka kuivamiseks.
Plaaditud põrand peab olema korralikult puhastatud ja kuivanud. Samuti peaks üle kontrollima, et ei oleks lahtiseid, ega liikuvaid plaate. Samuti peaks olemasolevad pinnad katma ja teipima.
Seejärel paigaldatakse vuugi vahedesse krunt, et ühtlustada pinna imenduvust.
Esimeses järgus täidetakse mikrotsemendi aluskrohviga ainult plaatide vuugivahed.
Peale vuugivahedes oleva aluskrohvi kuivamist, pind lihvitakse ja kindluse mõttes paigaldatakse võrk, et vältida aluspinnas olevate pragude pinnale tulemist.
Kõigepealt kantakse võrgu peale esimene aluskrohvi kiht, nüüd siis juba tervele põrandale. Pinna kuivades see lihvitakse kergelt ja kantakse teine aluskrohvi kiht.
Kui teine aluskrohvi kiht on kuivanud, siis peab pinna väga hoolikalt siledaks lihvima ja seejärel tolmuimejaga korralikult puhastama.
Siis võibki alustada valitud tooniga mikrotsemendi paigaldamisega. Sarnaselt aluskrohviga kantakse ka tooniga mikrotsementi pinnale vähemalt 2 kihti, kus esimese kihi järgselt peab samuti pind kuivama ja toimuma kerge lihvimine.
Kui kõik tooniga mikrotsemendi kihid on kenasti kuivanud, tuleb teha korralik lihvimine, sest sealt kujuneb juba suures osas põranda välimus. Taaskord tuleb tolmuimejaga väga head tööd teha, et kõik lihvimise jäägis saaksid korralikult eemaldatud.
Nüüd võib paigaldada kaks kihti laki eelset praimerti, mille spetsiaalne koostis parandab mikrotsemendi ja laki ühilduvust ning ka pinna tugevust.
Viimasena paigaldatakse kaks kihti lakki, et muuta põrand lõplikult veekindlaks ja vastupidavaks.
Esimesed 2-3 nädalat laki tugevnemine jätkub ning seetõttu peaks põrandaga siiski ettevaatlik olema ja kindlasti kasutada pehmeid aluseid nt raskema mööbli liigutamiseks. Samuti ei maksaks selle aja jooksul ka vaipa veel maha panna, ega märgasid asju pikaks ajaks pinnale vedelema jätta.
Kui vanade plaatide alla on paigaldatud põranda küte, siis üheks plussiks on kindlasti ka see, et soojus tuleb kenasti pinnast läbi, sest mikrotsemendi kiht on väga õhuke, u 2-3 mm.
Mikrotsemendi toone saab valida oma maitse järgi, antud objektil on kasutuses mikrotsemendi tume toon, Hall 80, kus on materjalile omast laigulisust rohkem näha. Heledamatel mikrotsemendi toonidel on sellist kirjusust vähem näha ja valge toon on praktiliselt ühtlase tooniga.
Sellel objektil jäid kliendid uuendatud põrandaga väga rahule ja järgmises etapis pidi pererahvas uuendama ka köögi kappide uksed. Muidugi oleks huvitav näha, et kuidas kogu köök võrreldes esialgsega muutus ning mis tooni mööbel tumeda põranda juurde valiti, aga hetkel seda fotot kahjuks jagada ei ole.
-
Category : Concept
-
Type :