24
veebr.

Võluv hall vannitoas

Meie head koostööpartnerid Soomest firmast SBL, kes on põhjanaabritele juba pea aastakümne jagu mikrotsementi paigaldanud rääkisid kohe alguses, et toon, mida inimesed sealkandis kõige rohkem oma niisketesse siseruumidesse valivad on just nimelt hall.

Võtsime selle info teadmiseks, aga oma esimese tegutsemisaasta jooksul paigaldasime Eestis mikrotsemendi erinevaid toone: musta, valget, punast, kollast, pruuni, beezikat ja ka mõned hallid toonid. Meie kogemuses oli hall toon üks teiste seas, mitte mingil juhul aga peamine valik.

On olemas üks populaarne rahvusvaheline koduleht (pinterest.com-discover and save creative ideas), kuhu inimestel on võimalik erinevate teemadel pilte üles riputada ja teistel siis neid vaadata, imetleda ja häid ideid koguda.

Suur oli üllatus kui sisestasin sinna otsingusõna vannituba (ingl. bathroom). Ilma liialdamata võib öelda, et raske oli leida vannituba, kus ei oleks halli mõnd erinevat tooni kasutatud. Lugesin kokku esimesed 50 pilti ja nendest umbes 5-s ei olnud halli kasutatud!

Minu uuring ei ole muidugi liiga tõsiselt võetav, aga siiski 90%-l seal esitatud vannitoa piltidest oli suuremal või vähemal määral kasutatud halli tooni.

Mis seal salata, aga mingitel põhjustel on see toon ka meis hakanud huvi äratama ja tekitanud küsimuse, et milles seisneb halli võlu. Küsimusele vastuse otsimiseks sisestasin internetti märksõna: värvide mõju inimesele, kust tuli välja üksjagu värvipsühholoogia alaseid artikleid nii värvimüüjate, sisekujundajate kui ka sisustusideede kodulehtedelt.

Siin kokkuvõtvalt halli tooni mõju:

  • Hall on lakooniline, praktiline, elegantne ja neutraalne.
  • Ruumis loob hall rahu ja stabiilsuse tunde.
  • See värvus on elegantne ja vaoshoitud.
  • Keskmine hall on meie silmadele kõige rahulikumana tajutav värv, ka emotsionaalselt on hall täiesti neutraalne.
  • Halliks värvitud ruum ja kujunduselemendid loovad elegantsuse ja reserveerituse tunde. Tänu sellele jätavad isegi kõige väiksemad pinnad tugevama mulje.
  • Hall võib ka tekitada apaatsust ja igavust. Tumehall lagi võib mõjuda ähvardava või hirmutavana.
  • Hall paneb teised värvivarjundid eredamalt sä Hallil on palju varjundeid: punakas, sinakas või kollakas, näiteks betoonhall.
  • Hall võib olla teiste värvide täiuslik tasakaalustaja, sest ei tõsta ümbritsevaid värvitooni esile ega suru ka maha.

Kui vaadata halli tooni mõju ja üha kasvavat kasutamist vannitoas, siis tegelikult tundub see igati mõistetav. Inimesed vajavad ühte kohta, kus vaikselt ja rahulikult oma päeva alustada ja lõpetada, kus ruum liigselt ei domineeri ning ka nutiseadmed oma infoküllusega jäävad tavaliselt ukse taha.

Maitsekalt halle toone kombineerides jääb tulemus tõesti rahulik, puhas ja stiilne. Samas aitavad hallid toonid kenasti välja tuua teiste värvide mõju või mõne detaili, mida soovitakse ruumi sisekujunduses rõhutada.